Domácí pohromy - jak je zvládnout?

skvrna

K malým nehodám dochází v domácnosti denně. Takové nepříjemnosti, jako je přilepená žvýkačka nebo plná spíž molů, nejsou ničím výjimečným. My víme, jak si s podobnými »problémy« poradit.
 

Pohroma č. 1 – zápach v chladničce
Nemusíte v ledničce uchovávat zrovna kila nakrájené cibule nebo zkažené potraviny. Někdy je zkrátka její vnitřek cítit i bez zjevné příčiny.
Základem je ledničku celou vyklidit a všechny stěny a police omýt roztokem Sava, který likviduje bakterie i pachy.
Jako prevence pak funguje speciální prostředek, jehož granule (prodává se v sáčku) neutralizují veškeré pachy potravin a redukují plísně a bakterie. Pohlcovač pachů vás vyjde přibližně na 50–100 korun a vydrží cca 3 měsíce.
 

Pohroma č. 2 – moli v potravinách
Tady už je to s pomocí o něco složitější – moli se rádi vracejí.
Jejich nejznámějším »odpuzovačem« je levandule, bobkový list nebo pelyněk, takže voňavé snítky zavěšené ve spíži nebo na kuchyňských dveřích určitě molům vonět nebudou.
Lepicí pásky, které se prodávají v obchodech, většinou spíž plnou larev nevyčistí, ale rozhodně se vyplatí je používat jako prevenci.
Malí záškodníci se k nám často dostanou stoupačkami, proto je občas důkladně vystříkejte prostředkem proti molům.
A nezapomeňte uchovávat všechny potraviny v důkladně uzavřených dózách!
 

Pohroma č. 3 – přilepená žvýkačka
Tam, kde jsou malé děti, není o podobná překvapení nouze.
Pomocníkem, který nezklame, je speciální odstraňovač žvýkaček ve spreji. Ten gumu zmrazí, takže ji lze snadno seškrábat z jakýchkoliv povrchů, od koberců a čalounění přes keramickou dlažbu a přírodní materiály až po linoleum.
Přípravek před použitím vyzkoušejte na malé části znečištěného povrchu. Nenechávejte jej působit déle, než je potřeba; po jeho odpaření může dojít k opětovnému přilepení žvýkačky.
Pokud nemáte podobného pomocníka zrovna po ruce, můžete textilii vložit do mrazáku a po vyjmutí žvýkačku rozdrolit.
 

Pohroma č. 4 – zamlžená zrcadla a skla
Nejde sice přímo o katastrofu, ale ve chvíli, kdy se potřebujete upravit a do odchodu na schůzku zbývá jen minutka, dokáže zamlžené zrcadlo v koupelně pěkně naštvat.
Máte dvě možnosti, jak se postarat o to, aby vás vysrážená pára na skleněných plochách už nikdy neobtěžovala.
Spreje proti mlžení skel a zrcadel seženete v domácích potřebách i v každém obchodě s autokosmetikou.
Dalším, ještě jednodušším a efektivnějším řešením je elektrická samolepicí topná fólie pod zrcadlo, která zajistí perfektní prevenci proti zamlžení zrcadel. Fólie se zapojí do elektrického okruhu osvětlení tak, aby byla aktivována vždy, když je světlo zapnuto. Tato »vychytávka« se prodává hned v několika základních velikostech a její cena se pohybuje mezi 600–1900 Kč.
 

Pohroma č. 5 – skvrny od alkoholu
Stačí jeden veselejší večírek a čalounění sedacího nábytku možná ani nepoznáte.
Osvědčeným odstraňovačem červeného vína je sůl. Naneste na textilii dostatečně silnou vrstvu a počkejte, až krystalky nasají víno. Ubrus nebo oděv pak důkladně propláchněte minerálkou.
Skvrn od vodky, koňaku, džinu nebo rumu se zbavíte, pokud na ně použijete líh, na starší pomůže peroxid vodíku.
Látku potřísněnou likérem vytřete směsí lihu a čpavku (půl na půl) a potom vymáchejte v teplé vodě, skvrny od vaječného koňaku se zase nejlépe čistí citronem.
Také s mastnotou si poradíte, pokud skvrnu zasypete moukou, která do sebe tuk nasaje.