Právě jste si pořídili malý přírůstek do rodiny a přemýšlíte nad tím, jakou vhodnou podestýlku vybrat? V dnešní době máte hodně možností. Záleží jen na vás, kterou si vyberete.
Než se pustíte do výběru podestýlky, ujistěte se, že máte opravdu vhodně vybranou a vybavenou klec. Mějte na paměti, že terária nejsou vhodná a v každé kleci musí být pítko se seníkem. Jakmile budete mít takto vybavenou klec, můžete se pustit do výběru podestýlky.
morče v kleci
První, a zároveň nejčastěji volená varianta, jsou piliny. Jedná se o nejlevnější variantu. Pokud tedy nemáte mnoho finančních prostředků, nejspíš vám nezbude nic jiného, než klec vybavit touto podestýlkou. Nicméně po chvíli používání zjistíte, mnohé nevýhody. Malé části často létají ven, plus po chvíli značně zapáchají. Problém budou mít nejspíš i alergici, kterým zajisté neudělá dobře neustálý rozvířený prach.
Druhou variantou jsou granule. Zde máte na výběr z mnoha druhů, které se navzájem od sebe hodně liší. Nicméně společným rysem je, že velice dobře pohlcují pachy a jsou vhodné i pro alergiky. Často jsou vyrobeny z materiálu, který nepráší a neuvolňuje alergeny. Dalším plusovým bodem je hygiena. Morčátko je vždy ve sterilním prostředí, jelikož granule skvěle odvádí vlhkost.
morče v boudě
Poslední variantou je nějaký druh tkaniny. Zde jsou často voleny bavlněné dečky, či speciálně nevržené savé podložky. Jedná se o variantu, která je pro alergiky nejlepší, nicméně má mnoho nevýhod. Sice podložku stačí vytřepat a vyprat, což se jeví jako skvělá varianta, ale musíte myslet i na znečištění pračky. Dalším mínusem této varianty je, že nevydrží příliš dlouho bez zápachu. Budete proto muset podestýlku měnit hodně často.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, mějte na paměti, že se jedná o vašeho dalšího člena rodiny. Morčátka se dožívají až osmi let, proto je jejich koupi třeba zvážit předem. Pokud jste zvážili všechna pro a proti, můžete si být jistí, že morče bude vás skvělý kamarád.