Spolu s mnoha dalšími aspekty byl ve finální sérii Game of Thrones tzv. „kritický tah“, který provedla Daenerys Targaryen, Matka draků, a za který byla silně kritizována. Když se v předposlední epizodě vzdávaly armády bránící Královo přístaviště, nastala dlouhá pauza, zatímco hrdinka přemýšlela, zda přijmout mír, nebo zbourat město. Rozhodla se Královo přístaviště spálit a zabít tisíce nevinných lidí.
Poslední epizoda začíná výhledem na královnu a její vojsko se vztyčenou vlajkou v proudícím chladném vzduchu. Scéna dost autenticky připomínající fašismus 40. let. Tato scéna měla hodně daleko od jejího sebe prohlášeného titulu Lamačka řetězů, kterým se zařekla, že osvobodí všechny zotročené občany. Postava královny Targaryen měla velmi dlouhý vývoj – její touha po moci postupně gradovala a co vše dokázala udělat pro pomstu a násilnou smrt lidem, kteří jí stojí v cestě, bylo v seriálu několikrát vidět. Klíčovým okamžikem se však stala scéna v předposlední epizodě, když Daenerys odhalila své strategické dilema při probíhajícím boji o Železný trůn. Je zřejmé, že síly ze severu, které se k ní připojily proti zombie armádě Bílých chodců, přijaly její nadvládu spíše z pohodlí než z lásky – a že Jon Snowův nárok na trůn je jasně větší, rozhodnou závěrečná slova: „Pokud ne láska, pak strach. “
Hry mocných
Tato královnina volba přímo odrážela hádanku, kterou italský diplomat a politický teoretik Niccolò Machiavelli zmiňoval, že radil státníkovi z 16. století Lorenzovi de 'Mediciovi ve své neslavné knize Princ. Při rozhodování, zda je lepší milovat, než se obávat, Machiavelli varoval, že: „Láska a strach mohou jen těžko existovat pohromadě, ale pokud si máme vybrat, je mnohem bezpečnější být obávaný, než milovaný.“ Co myslíte? Je podobnost čistě náhodná nebo se tvůrci seriálu inspirovali dějinami?