Téměř padesát jedna a půl procenta veškeré elektrické energie v České republice se vyrábí v uhelných elektrárnách. Sice se od dob minulých razantně snížili emise všech látek, které tyto elektrárny produkují, nicméně se styl těžby až tak podstatně nezměnil. Povrchová těžba je v principu jednoduchá: Najdete uhlí, začnete rýpat velkorypadly, „zkrášlovat“ krajinu do lehce monotónní podoby a udělat díru dostatečně velkou na to, aby mohli samozvaní klasici vytvářet vtipy o povrchové těžbě, neboli šachtě a klystýru.
větrný park a mlha.jpg
Pokud jste touto situací znepokojeni, tak se zde nabízí velmi jednoduché řešení, které můžete také aplikovat na migraci nebo na modro oranžovou vládu s opravdu rudými třešničkami na vrchu: Přestěhovat se někam mimo civilizaci do útulného srubu nebo do nějaké útulné a ekonomické jeskyňky. Pokud se ale nechcete elektřiny a s tím spojených vymožeností, jako je elektrické osvětlení, internet, mikrovlnná trouba, klimatizace, topení, internet, lednice a tak dále, tak si třeba můžete pořídit větrnou turbínu, která Vám bude vyrábět čistou a ekologickou energii! Anebo ne? Pokud bude foukat, tak ano, ale pokud bude foukat, tak budou přiváty další potíže s tím spojené. Když jste se rozhodli kvůli lásce k přírodě vlastnit až už někde v horách, či hned za domem, postavit si turbínu, tak jste si asi neuvědomili, že její provoz také zatěžuje životní prostředí.
větrná energie.jpg
Jak? Přeci jen, hlavní součástí větrné turbíny jsou lopatky a v případě, že se točí, tak se z nich stává jakýsi „mixér“ pro všechno ptactvo v okolí, zvyšuje mortalitu. V případě, že jste se pro tuto variantu rozhodli z důvodu ochrany přírody, měli byste své rozhodnutí přehodnotit. A pokud plánujete mít turbínu za domem, tak Vám dopředu přeji hodně štěstí. Jakmile se totiž začne točit, tak bude prosit všechny bohy, ve které lidské duše po celém světě věří, aby přestalo foukat, jelikož otáčení rotoru je spojeno s obrovským hlukem!  Takže, abych to shrnul, dle mého názoru si radši pořiďte solární panely na střechu.