Prakticky se dá říci, že jejich funkčnost je zde již řadu let a jejich uplatnění je rozsáhlé. V podstatě se jedná o světelné zdroje, ve kterých se nachází směs plynů nebo par. Tedy úplně přesněji si představte uzavřenou skleněnou trubici a ta je naplněna směsicí plynů, to ovšem záleží na druhu výbojky.

neuvěřitelné světlo

Do takové náplně vedou dvě nebo i více elektrod a ty samozřejmě mají ten úžasný úkol, že přivádí elektrický proud a tím máme zrod světla na světě. A ne jen jedné barvy. Intenzivní světlo je různorodé a pestré, to ovšem je zásluhou náplně. Setkat se tak můžeme s bílou, žlutou, modrou, fialovou, šedou nebo i zelenkavou barvou.

barevná světla

Existují různé druhy výbojek:

1. Sodíková – potřebuje elektrický výboj v prostředí sodíkových par, k dispozici jsou dvě varianty těchto výbojek: nízkotlaká a vysokotlaká.
nízkotlaká patří mezi jedno z neúčinnějších světel pro venkovní osvětlení, převážně ho můžeme vidět v pouličních lampách nebo bezpečnostním osvětlení
vysokotlaká – pokud se budete zabývat pěstování rostlin, tak to je správná volba, ačkoliv lze ji najít i ve venkovních svítidlech

2. Halogenidová – má vysoké světelné využití, dokonce 3-5x vyšší, než žárovky a její životnost se také nedá zahanbit, protože dosahuje až 15 000 hodin. Také proto se umisťují tyto výbojky do hal, obchodních center nebo i větších prodejen.

3. Rtuťová – zajišťuje hlavně rychlé a spolehlivé rozsvícení. Vnitřní povlak dává studený, modrobílý odstín světla. Takové osvětlení můžeme nalézt na pěších zónách, ale dokonce i v továrnách, železničních stanicích.

korejská republika

Všechny svým způsobem zajišťují bezpečí

Přední výrobci především myslí nejen na úsporu, ale také na bezpečnost, takže světelný tok nezastaví ani mlha nebo jiný vliv. Díky tomu se dá výbojka 250w snadno použít v pěstitelství a také zde přináší výsledky. Sodíková vysokotlaká výbojka má červenožluté světlo a je vhodná pro květovou fázi. Ale samozřejmě ji uvítají všechny rostliny, které nemají rády stín, který neprospívá ani růstu ani květu.