Znáte to dobře. Koberec když položíte na podlahu a by-li nový, září tou novotou. Jenže stačí pár dnů a na koberci jsou pomaloučku polehoučku viditelné stopy užívání. Méně kvalitní koberce po nějakém čase nesou stopy v místech, kde mají největší zátěž, tedy v místech, kudy často chodíte k sedací soupravě, ke stolu, nebo je en tak přes místnost ke dveřím do jiného pokoje. Kromě běžného užívání trpí koberce dalšími faktory. Například přítomnost krbu, nebo dětí. Děti jsou nepozorné a nešikovné. Dost často se jim stane, že něco vysypou, něco vylijí. Z dlažby vše jednoduše uklidíte, setřete, ale zkuste dostat například borůvkový jogurt z béžového koberce. Nemožné.
Také již zmíněný krb je docela zátěžovým faktorem pro nejen koberce, ale vůbec všechny bytové textilie. Na první pohled krb krásně hoří a jeho komín dobře táhne, ale to nic nemění na tom, že se v místnosti víří nenápadné a pouhým okem i neviditelné stopy znečištění. Drobné saze a prach. První, co vás napadne, při pohledu na koberec, který již ztrácí svou „jiskru“ novoty je, že si pořídíte kvalitní vysavač. Začnete vysávat často a pravidelně, nic méně nápravy čistoty koberce nedosáhnete. Je to tím, že i ten nejkvalitnější vysavač zvládne z koberců vytáhnout jen pevné částečky nečistot. To co má koberec vetřeno nebo i rozpuštěno ve vlasech, vysavačem ven nedostanete.
Je vůbec nějaká šance koberec vyčistit tak, abyste byli spokojeni? Jde to vůbec? Ano jde. Speciální technikou a speciálními chemikáliemi. Například čištění vlněných koberců, lze provést v podstatě jen takzvanou extrakční technikou. Pro provádění této techniky potřebujete zvláštní přístroj. Extraktor. Vypadá jako vysavač, hučí jako vysavač, ale není to vysavač. Na rozdíl do vysavače má nádrž na čistící kapalinu. Tu vstřikuje do povrchu koberce, vetře ji do koberce pomocí kartáče a pak ji pod tlakem vysaje do sběrné nádoby. Koberec je ihned téměř suchy, zbavený špíny, voňavý. To je uspokojivý výsledek, co říkáte?
Znáte to dobře. Koberec když položíte na podlahu a by-li nový, září tou novotou. Jenže stačí pár dnů a na koberci jsou pomaloučku polehoučku viditelné stopy užívání. Méně kvalitní koberce po nějakém čase nesou stopy v místech, kde mají největší zátěž, tedy v místech, kudy často chodíte k sedací soupravě, ke stolu, nebo jen tak přes místnost ke dveřím do jiného pokoje. Kromě běžného užívání trpí koberce dalšími faktory. Například přítomnost krbu, nebo dětí. Děti jsou nepozorné a nešikovné. Dost často se jim stane, že něco vysypou, něco vylijí. Z dlažby vše jednoduše uklidíte, setřete, ale zkuste dostat například borůvkový jogurt z béžového koberce. Nemožné.