Přes všechna pozitiva, která podlahové vytápění nabízí, se někteří lidé zdráhají jej využít, protože se obávají možného defektu. Není to radiátor, který pokud praskne a začne z něho vytékat voda, se snadno demontuje, opraví nebo nahradí jiným tělesem. Tehdy stačí jen vypustit vodu ze systému a během pár hodin je závada odstraněna. Nemusíte nikde nic bourat a demolovat. Jakmile ovšem máte trubky zabetonované pod podlahou, v případě závady zcela zjevně vyplouvá na povrch vize následné demolice celé podlahy.

podlaha v místnosti

Takovéto dramatické scénáře se odvíjely v minulosti, dokud nebylo možné přesně detekovat závadu v podlahovém potrubí, s přesností na milimetry. Dnes je však situace jiná, detekce úniku vody zjistí nejen přesné místo, kde se nachází problém, ale také velmi rychle. Může se ihned začít s nápravou, a pokud je trhlina v potrubí podlahového vytápění jen na jednom místě, stačí odebrat pár čtverečních centimetrů podlahové krytiny a situaci řešit operativně, bez nutnosti bourat zbytečně zbytek podlahy.

dlažba na podlaze

Topení v podlaze se pak nemusíte obávat instalovat v podstatě kdekoli, pouze byste měli mít rezervní krytinu, tedy jen malou část, pro případ zásahu instalatérů. A co vám vlastně podlahové vytápění přinese?

Rovnoměrné šíření tepla – když máte v místnosti radiátor, teplo z něj uniká hlavně vzhůru, to znamená, v relativně malé ploše. Nejprve se zahřeje strop a pak teprve se teplo bude šířit dál, do zbytku místnosti. U podlahového vytápění je plocha ohřevu vzduchu velká, po celé místnosti, takže se teplo rovnoměrněji šíří do prostoru, a navíc máte teplo od nohou, což je velmi příjemné.

Zahřátá chodidla – můžete si dovolit chodit doma naboso i v zimě, a bude to neskutečný relax. Na chodidlech máme obrovské množství citlivých receptorů, takže si dokážeme užít např. reflexní masáž jako velmi blažený pocit, a něco podobného můžeme prožívat při chůzi po teplé, vyhřáté podlaze.