Odpařování tekutiny

Výpar vody z velké vodní plochy je přirozeným jevem, a ve venkovním prostředí je spíše pozitivní vlastností, která zvlhčuje suchý letní vzduch, ale u vnitřních bazénů a vířivek jde spíše o jev nežádoucí. Příliš vysoká vlhkost uvnitř místností zvyšuje riziko vzniku plísní, zvláště ve špatně větraných objektech. A příliš velký výpar u venkovních nádrží nemusí být žádoucí kvůli častějšímu dopouštění vody.

kruh

Ochrana před znečištěním

V době, kdy bazén nevyužíváte, je vhodné zakrýt jeho hladinu a ochránit ji před spadem znečišťujících předmětů. K tomu poslouží právě zimní krycí plachty na bazén. V zásadě lze použít jakýkoli neprodyšný materiál, třeba polyetylenovou fólii, ale existují i sofistikovanější výrobky. V každém případě si krycí plachtou ušetříte spoustu námahy s čištěním od napadaného listí, travin, nánosů pylu a létajícího hmyzu. Zároveň se tím redukuje množení nežádoucích patogenních bakterií a řas.

Úspora bazénové chemie

Při nižším odpařování a méně častých intervalech dopouštění vody se ušetří i na bazénové chemii, nebude třeba častěji kupovat chlorové tablety nebo mořskou sůl do solinátoru.

Tepelná izolace

Většina krycích plachet dokáže určitým způsobem izolovat výplň bazénu před okolním prostředím a tím pádem udržovat teplotu kapaliny na potřebné hodnotě. Tuto vlastnost lze přirovnat k pokličce, která přiklopí hrnec s polévkou, aby zůstala déle teplá.

hotelový bazén

Zastřešení

Solární krycí plachty mají poměrně velkou účinnost při ochraně před nečistotami a únikem tepla z bazénu, nejsou však samospasitelné. Jestliže využíváte vodní nádrž delší dobu a chtěli byste si koupací sezónu prodloužit o několik měsíců, vyplatí se uvažovat nad venkovním zastřešením s posuvným mechanismem. V kombinaci s teleným čerpadlem vzduch – voda se pak bazén stává relaxační zónou pro celou rodinu, koupat se lze i v nočních hodinách, kdy stabilní teplotu vody udržuje toto nízkonákladové zařízení.